Urtė Mikelevičiūtė: Kaip, ką, kur ir su kuo valgysime 2019-aisiais?


2019 04 15

Netaisyklingos formos daržovės, jokio švaistymo, sėklų sviestas, kanapės, integruotos į visą maitinimo sektorių, jūrų produktai, ypač dehidratuoti, Ramiojo vandenyno vaisiai ir afrikietiški prieskoniai, probiotikai, beržų sula ir kaktusų vanduo, grybų traškučiai ir šokoladinis humusas – 2019-ųjų produktai.

Galite jų nekęsti, galite mėgti, tačiau taip atrodo pasaulis pro gastronominių tendencijų akinius. O ką įsidėti į savo šaldytuvą, spintelę, skrandį ar restorano meniu, spręskite patys.

 

Ramusis, bet ne toks ir ramus vandenynas

Jį galima skelbti šių metų Žemės pusrutulio žvaigžde. Azija, Centrinė Amerika ir Okeanija – viskas, kas auga, gaminama ir yra valgoma ten – įvardijama tendencingiausiu maistu. Dragon fruit (liet. kertuotis), guava (liet. gvajaja), filipinietiškos dešrelės longganisa (dešrelės, panašios į chorizo), džiovintos krevetės, sepijos, krevečių pasta… Skamba egzotiškai! Bet juk ten ir yra egzotika.

Probiotikai

Probiotikų populiarumas jau nukeliavo net į grožio industriją (kremus ir serumus). O jų augimas maisto pramonėje pastaruosius kelerius metus šauna kosminės raketos greičiu. Probiotikai mus pasiekia per fermentuotus ir marinuotus dalykėlius. Kimčiai ir visos įmanomos daržovės, iki patekdamos į valgytojų lėkštes, sėkmingai pagyvena stiklainiuose.

Riešutų sviestą išstumia sėklos

Tie, kas mėgo riešutų sviestą, jį ir toliau mėgs. Tačiau vadinamasis new wave yra iš sėklų gaminamas sviestas. Saulėgrąžų sviestas, pasta (kuri amžiais buvo naudojama Artimuosiuose Rytuose, tačiau tik dabar įsiveržė į viso pasaulio virtuves) bei kanapių sviestas. Moliūgų sėklų ir net arbūzų sėklų (!) sviestas nori būti užteptas ant jūsų duonos.

Ugly food – netaisyklingų formų daržovės ir kiti produktai

Ši tendencija yra glaudžiai susijusi su zero wasting (nulis švaistymo). Šefams teks nustoti iš gero mėsos gabalo išpjaustinėti miniatiūrinio dydžio kvadratėlius ir atsirinkinėti pomidorus pagal jų formą. Dabar madingos visokios dalys, visokių formų daržovės ir jokio švaistymo. JOKIO.

Mama Afrika

Afrikietiškas stilius užvaldė interjero dizainerių ir kitų kūrėjų smegenis. Taigi ir mes netrukus sėdėsime ant afrikietiškais motyvais padabintų kėdžių ir valgysime patiekalus, kuriuose bus bent vienas iš Afrikos žemyno kilęs prieskonis. Beje, gali būti, kad harisa išstums tahinį. Kas ta harisa? Tai gana aštri pasta, pagaminta iš raudonų paprikų, pomidorų, aitriųjų paprikų ir visokiausių prieskonių.

Cukrų, tikiuosi, jau pamiršote?

Norėčiau įvesti įstatymą, apmokestinantį cukrų, kurį pilatės į savo kavą. Panašu, kad vis didesnė dalis pasaulio irgi bando pabėgti nuo cukraus. Planuojama, kad 2020 metais ant maisto pakuočių bus liepiama nurodyti, kiek jame yra natūralaus cukraus, o kiek pridėtinio. Natūralus – tas, kurio yra vaisiuose ir daržovėse.

Sula, kaktusų ir klevų vanduo

Pastaraisiais metais kokosų vanduo buvo tiesiog sudievintas. Sakoma, kad jis tobulai susitvarko su pagiriomis ir yra tiesiog gardi alternatyva vandeniui. Tačiau dabar nepailstamai ieškoma alternatyvų ir kokosui. Klevų vanduo skamba patraukliai, ypač dėl jame esančio mažesnio cukraus kiekio, o kaktusų vanduo, pasirodo, yra naudingas odos revitalizacijai. Tad gal ir mes prisiminkime savo seną gerą beržų sulą?

 

viskas, kas auga, gaminama ir yra valgoma ten – įvardijama tendencingiausiu maistu.

 

Čiau bambino A B C D E F B6 B12

Iš žmonių gyvenimo bandoma išstumti sintetinius maisto papildus. Mokslininkai be perstojo skelbia straipsnius, kuriuose kalbama, kad organizmas visas medžiagas turėtų pasisavinti tik iš maisto. BET. Medicinos pramonė galinga, tad ji siūlo geriamus ar visaip kitaip vartojamus vitaminus (ir ne tik tabletėmis), didesnes jų koncentracijas ir kombinacijas. Taip pat teikia kitokius argumentus. Pasak medicinos pramonės, mums tikrai neužtenka tiek vitaminų, kiek jų gauname iš maisto. Nebent gyventume ramiai, be streso, kur nuolat šviečia saulė.

Trinti ir šaldyti

Panašu, kad humuso ir tahinio konsistencija pavergė visus. Šiandien masiškai gaminamos ne tik daržovių užtepėlės, daromi avokadų ledai, bet desertui jau siūlomas ir šokoladinis humusas. Viskas, kas trinta iki standžios ir malonios konsistencijos, – madinga.

Marine Munchies – dehidratuoti jūrinės kilmės produktai

Umami ir nebe tik umami! Visi užkandžių bei padažų variantai, kilę iš jūrų, yra #1. Džiovinti tunai ar lašišos odelė, jūros dumblių traškučiai, žuvies taukai ar jų tabletės (o ko ne paįvairinus patiekalo ir jais?).

 

Druska

Druska ir vėl grįžo į madą. Šimtus metų ji buvo naudojama visose virtuvėse maisto skoniui stiprinti. O dabar, kaip kava ar vynas,vertinama druskos kilmė, džiovinimas, granulių dydžiai, skonio intensyvumas ir t. t. O sulig jūros produktų populiarumu į madą atėjo ir jūros druska. Vien, pavyzdžiui, Japonijoje suskaičiuojama apie 4 000 jos rūšių.

CBD

Deja, Lietuvoje negalime garsiai kalbėti apie marihuanos aukso amžių. Tačiau ji yra legalizuojama vis daugiau šalių, o apie jos naudą organizmui kalbama seniai. Kanapių pienas, kanapių aliejus, druska, batonėliai, kanapių ledai, kanapių duona… pasirinkimas 2019 metais tik auga.

Grybiena

Dar viena karalystė, kuri kartais būna pamiršta, – grybai. Baravykai tinkami ne tik į rizotą, o Portobelo grybai – ne tik į mėsainius nevalgantiems mėsos, pievagrybiai – ne tik į sriubą. Džiovinti grybų užkandžiai, grybų miltai ir apskritai visa grybiena vis labiau yra geidžiama ne tik tų, kurie nevalgo mėsos, bet ir visų, išsiilgusių naujų sprendimų.

Keto, paleo, grain-free… pegan!

Pasaulio žmonės jau seniai nebeskirstomi pagal rases. Dabar jie skirstomi pagal tai, kas ką valgo. Keto, ketogeninė ar lietuviškai vadinama angliavandenių ribojimo dieta, – mityba, kai vengiama angliavandenių. Ši dieta yra paremta greitesniu riebalų skaidymo principu, o juos skaido ketogeniniai kūnai, kurių vengiant angliavandenių organizme pasigamina daugiau.

 

mums tikrai neužtenka tiek vitaminų, kiek jų gauname iš maisto. Nebent gyventume ramiai, be streso, kur nuolat šviečia saulė.

 

Paleo-, dar kitaip vadinama Akmens amžiaus dieta, kai stengiamasi maitintis kaip maitinosi pirmykščiai žmonės. Mitybos racione – daug neapdoroto, ekologiško ir nemodifikuoto maisto. Didžiąją maisto dalį sudaro vaisiai, daržovės, sėklos, mėsa, žuvis, kiaušiniai. Šioje mityboje nėra pieno produktų, dirbtinių saldiklių, grūdinės kilmės produktų.

Grain-free ar gluten free mityba, kai atsisakoma gliuteno turinčių produktų. Dažniausiai jų atsisakoma dėl alergijos. Tačiau tie, kurie mano, kad gliuteno neturintys produktai yra sveikesni, – klysta.

Veganai, atsisakantys bet kokio gyvūninio prisilietimo turinčių produktų, valgo tik augalinės kilmės produktus.

 

Pegan – kai sujungiami du mitybos būdai – veganiškas ir pirmykščio žmogaus. Ši dieta šiuo metu yra viena populiariausių. Vadovaujantis pegan yra valgomas itin kokybiškas ir sveikas maistas, atsisakoma cukraus, pesticidų, antibiotikų pripumpuotų ir modifikuotų produktų. Suvartojama daug vaisių, daržovių ir kitų produktų, turinčių sveikųjų riebalų: riešutų, sėklų, alyvuogių aliejaus, avokadų, žuvų, kiaušinių…

Šioje dietoje, priešingai nei veganiškoje, galima vartoti ir gyvūninės kilmės riebalų. Tačiau reikėtų vengti modifikuotų riebalų, pavyzdžiui, saulėgrąžų ar kukurūzų aliejaus. Žuvį reikėtų rinktis išrankiau: su mažiau toksinų ir radioaktyviųjų medžiagų.

Ekologiškos pakuotės ir fast casual restoranai

Greitojo maisto restoranai pereina į kitą lygmenį – jiems ėmė rūpėti kokybė. Taip atsirado naujas terminas – fast casual (kasdienio maisto restoranai). Ten vis dar rasite mėsainių ir vištienos sparnelių, tik viskas bus labiau apgalvota: nuo padažo, marinato iki pateikimo. Beje, visiems reikėtų pamiršti plastiką – arba daugkartiniai indai, arba gamtai draugiški, perdirbami, jau perdirbti, arba lengvai suyrantys.

 

eiti pietų ar vėlyvųjų pusryčių į turgų ne tik smagu, bet ir madinga.

 

Rūgštis – naujas saldumynas

Šiai tendencijai labai gerai atstovauja kinų maistas (kuris įvardijamas kaip viena populiariausių virtuvių). Būtent visuose kinų patiekaluose yra daug rūgšties arba tiesiog skonio suderinamumo pasikliaujant balanso principu. Populiarėja natūralus cukrus, rūgštesni vaisiai ar vynas vietoj deserto – to reikalauja tautos.

Maistas iš didelių puodų

Didžiulis puodas tampa geidžiamiausiu virtuvės elementu. Turkų, pakistaniečių, uzbekų, Kaukazo, Artimųjų Rytų ir Vidurinės Azijos patiekalai, gaminami viename bendrame puode, tampa populiarūs ir ši banga keliauja po visą pasaulį. Šios tradicijos yra labai glaudžiai susijusios ir su dalijimosi (sharing) kultūra.

 

Kokybiški užkandžių rinkiniai

Visi normalūs žmonės apsidžiaugs. Visai nebūtina laikytis keto ar paleo dietų, valgyti vien grybus ar kanapių šokoladą. Pasaulis nepamiršo ir jūsų. Sūriai iš viso pasaulio, kokybiški riešutai, kumpiai, dešros ir mėsytės, paštetai, užtepėlės, ančių kepenėlės ir kitos gėrybės, kurios ant lentos dažnai keliauja kaip užkandžiai prie vyno ar alaus, yra ant bangos.

Valgyti ten, kur apsiperki

Ne veltui ir Lietuvoje turime tiek puikių turgaviečių ir maisto vietų, kur po vienu stogu telpa daugybė maisto kioskų ar furgonų. Pasaulis irgi sako „taip“ tokiems valgymams. Tad pagaliau eiti pietų ar vėlyvųjų pusryčių į turgų ne tik smagu, bet ir madinga. Beje, tokios tendencijos neatsiranda šiaip sau, jos patinka visiems, nes yra paprastos, neperspaustos ir neįpareigojančios.

Šefai arčiau žmonių

Šiemet šefų bendravimo su svečiais tik daugės. Kai virtuvės personalas prisideda prie maisto išnešimo į salę, o virėjai ir šefai pristato savo patiekalus, vakarienei suteikiama daugiau vertės. Džiugu, kad ir Lietuvoje tai vyksta. Tendencijas pristatančiuose leidiniuose garsiai kalbama ir apie interaktyvų bendravimą su šefais, atviras vakarienes, pasirodymą įvairiose TV laidose, vaizdo tinklaraščiuose, tinklaraščiuose, knygose ir, žinoma, žurnaluose.

Gėrimai

Be kaktusų vandens, beržų sulos, augalinės kilmės pieno ir arbatų (visos arbatos dabar išgyvena renesansą), šiais metais dėmesiu išsiskirs tekila ir meskalis, romas, natūralus vynas, šeris, kartūs likeriai ir biteriai (ir kokteiliai su jais). O visoms karčioms, sūrioms, taurioms ir kitokioms alaus rūšims pailsėti lieps lageris.

 

GALERIJA: