5 DIENOS EMYRATUOSE – ĮSPŪDIS VISAM GYVENIMUI


2018 08 08 | Inga Norke

Jau po pirmos dienos Jungtiniuose Arabų Emyratuose į galvą įsminga frazė Only in Dubai (liet. – tik Dubajuje), kuri lydi visą kelionę.

Čia yra tiek dalykų, kuriais gali pasigirti tik Dubajus, kuris, beje, tarp turistų yra ketvirtas visame pasaulyje pagal populiarumą (prieš jį rikiuojasi tik Londonas, Paryžius ir Bankokas).

Pastatyti tokio lygio miestą karščio alinamoje dykumoje, į smėlį susmaigstant daugiau dangoraižių nei jų turi Niujorkas (ir be rizikos, kad jie į tą smėlį kada susmegs!), atrodo neįmanoma ir net nerealu. Tačiau dykumų deimantas iškilo. Ir labai aukštai.

 

DUBAJUS–ABU DABIS

 

DUBAJUS

Dubajus pasauliui prisistatė labai neseniai, tačiau tai padarė įspūdingai ir, svarbiausia, pateikė save kaip kažką naujo, nepatirto, keisto ir prabangaus. Čia žmonės patirti Only in Dubai jausmo atvyksta iš viso pasaulio.

Only in Dubai. Vienintelis 7 žvaigždučių viešbutis pasaulyje – „Burj Al Arab“, aukščiausias pastatas planetoje – „Burj Khalifa“ (šiame pastate gali gyventi ir dirbti 25 000 žmonių!), du didžiausi pasaulio prekybos centrai, golfo aikštynai, įspūdingiausi šokantys fontanai, brangiausių jachtų klubas, perlų baltumo paplūdimiai, žmogaus supiltos dirbtinės salos, įspūdingos dykumos, didžiausias akvariumas ir vandens parkai, greičiausias atrakcionas ir kitos pramogos visai šeimai – tai tik dalis Only in Dubai patirčių.

O kur dar šėlsmas keturračiais per kopas, pasiplaukiojimai su delfinais, viso pasaulio virtuvės ir geriausi jų šefai, kinematografiški jachtų vakarėliai, kurie čia visai ne legenda, o tiesiog įprastas Dubajaus savaitgalis!

Dykumos vakarėliai. Kai vakarėliai ir didžiausi bei įspūdingiausi objektai apsuka galvą, tiek turistai, tiek vietiniai leidžiasi į dykumą. Vietiniai su savo prabangiais džipais ten lekia vėlų vakarą, kai nusileidžia saulė, ir ant grotelių kepa mėsainius (kaip kad mes vasaros vakarais lekiame prie ežero šašlykų).

Miesto svečiams dykumoje siūlomas platesnis pramogų pasirinkimas: shisha (kaljanas), chna dizaino pamokos, kelionė kupranugariais, keturračių lenktynės, vietinė vakarienė oranžinėje erdvėje, kuri atrodo tarsi beribė.

Savaitgalis emyratuose. Beje, GCC (Gulf Cooperation Council – Persijos įlankos arabų šalių bendradarbiavimo taryba) regione savaitgalis yra penktadienį ir šeštadienį. Sekmadienis yra darbo diena, o ketvirtadienis jiems – kaip mums penktadienis! Taip, iš pradžių būna sunku persiorientuoti, ypač, kai atsikėlęs vėlų sekmadienio rytą, pro dangoraižio langus matai spūstis ir labai daug veiksmo po kojomis.

 

GILESNĖ PAŽINTIS

Vis dėlto patirti JAE greitai ir efektyviai man nepavyktų be vietinių gidų. Taigi atvykusi į bet kurį kraštą, visų pirma stengiuosi pažinti vietinius žmones ir jų gyvenimo būdą. Tai leidžia suprasti naują vietą greičiau, artimiau ir tikriau.

Pirmas žmogus, kurį sutikau JAE, – pakistanietis. Jis pasitiko mane oro uoste su įmantraus modelio automobiliu tamsintais stiklais. Nuo pirmos sekundės man buvo garantuota – atvykau į vieną prabangiausių kraštų Žemėje. Tačiau grįžkime prie pakistaniečio. Jis buvo itin draugiškas, paslaugus ir kuklus – net vengė žiūrėti man į akis.

Pasirodo, Džumeiros Palmėje esančiame 5 žvaigždučių viešbutyje „Rixos The Palm Dubai“ jis dirba vos porą mėnesių. Jo šeima vis dar gyvena Pakistane, tačiau Dubajus jam atvėrė daug platesnes galimybes. Tad grįžti namo neplanuoja.

Beje, ne paslaptis, kad indai ir pakistaniečiai – tai pigesnė darbo jėga, dėl kurios šis miestas išaugo taip greitai ir taip aukštai. Dauguma jų čia atvyko dirbti statybose, be to, alinančiomis sąlygomis.

O išpopuliarėjo Dubajus arabų kraštuose irgi ne dėl šventos dvasios, o dėl gerokai laisvesnio gyvenimo būdo nei bet kur kitur aplink ir, ne paslaptis, dėl gražuolių iš Vakarų ir Rytų. Tačiau, vietiniai sako, kad dabar jau viskas pasikeitė abiem (darbo jėgos ir gražuolių) klausimais.

Antras sutiktas žmogus Dubajuje – juodaodis iš Kenijos, kuris mane pasitinka viešbutyje. Jis vardu James ir yra to „Rixos The Palm Dubai“ atstovas viešųjų ryšių klausimais. Pasitempęs, elegantiškas ir charizmatiškas. Aprodęs viešbutį ir mano išklausinėtas, toliau jis pradeda pasakojimą apie Keniją ir apie legendinį „Žirafų dvarą“ namuose, Nairobyje, kur svečiai gali pusryčiauti kartu su žirafomis.

Trečias žmogus – šio prabangaus viešbučio verslo plėtros regione vadovas. Labai žavus ir pasaulietiškas. Beje, iš Turkijos. Kavos pertraukėlės metu išaiškėja, kad šiame pasaulyje turime net 6 bendrus pažįstamus! Pasaulis mažas. Small Planet.

Kiti tą vakarą sutikti žmonės: rusė, dirbanti shisha bare, aukšto lygio virtuvės šefas iš Indijos, amerikietis verslininkas, įsikūręs gretimuose apartamentuose, lietuvė viešųjų ryšių specialistė, prancūzas, kartu su manimi laukiantis taksi, ir t. t. Tai buvo mano pirmos valandos Dubajuje, tačiau vis tiek susimąsčiau… Nesutikau nė vieno vietinio.

Čia ir prasideda įdomioji mano pažinties su Dubajumi dalis – pažinti Emyratus ir jų vietinius gyventojus mieste, kuris, pasirodo, savo daugiakultūriu mišiniu net kelis kartus nusileidžia pačiam Niujorkui!

 

LABAI RELIGINGI?

 

Sutikti vietinį Emyratuose nėra paprasta. Jų išties nėra daug, tačiau, kad ir kaip ten būtų, jie vis dar valdo savo kraštą, nepaisydami fakto, kad neoficialiais duomenimis apie 85 proc. gyventojų čia yra atvykėliai.

Taip, vietiniai – religingi žmonės, tačiau jų požiūris yra kiek laisvesnis nei likusios GCC regiono dalies.

Dažnai vedybos ten vyksta tam, kad sujungtų šeimas ir šeimų turtus, o kartu ir valdžią, galią, įtaką. Tai nėra paslaptis ir, tiesa, nėra itin lankstus klausimas.

Vietiniai vyrai dažniausiai veda vietines merginas, taip neišplėsdami savo geografijos, apsaugodami tradicijas ir (matyt, svarbiausia) šalyje esančius turtus. Tuo labiau, kad tokia santuoka visą likusį gyvenimą kas mėnesį gauna skatinamąją valdžios išmoką. Taip Emyratai „kovoja“ su mišriomis santuokomis. Ir tai taip pat nėra paslaptis.

 

JUDĖJIMAS MIESTE

Judėjimas mieste – automobiliu. Tiesa, yra ir miesto metro, o taksi galbūt net kiek pigesnis nei Lietuvoje. Vis dėlto geriausia ir patogiausia čia yra nepriklausomai keliauti savo automobiliu. Tačiau visų pirma atsakykite sau į klausimą, ar 6 juostų gatvė, besikertanti su dar tiek pat juostų turinčia kita gatve ir viaduku virš galvos, negąsdina?

Taip pat turėkite omenyje, kad ten viskas taip greitai keičiasi ir taip greitai statoma, jog net vietiniai važinėja, nuolat naudodamiesi GPS sistemomis. Beje, įdomus pastebėjimas – dauguma automobilių Emyratuose yra baltos spalvos… Kad nesimatytų nuo dykumos atpučiamų dulkių.

Kitas žvilgsnio niekaip neišvengiantis faktas – Dubajaus gatvėmis dieną naktį vieni paskui kitus plaukia pačių rečiausių markių automobiliai. Su drauge sustojame sankryžoje „palmėje“ (ten, kur sutelktos prabangiausios JAE rezidencijos ir NT kainos ten net kelis kartus didesnės nei krante). Šalia pririeda vos pernai pasauliui pristatytas „Maserati“. Nori nenori pasižiūri į šį išpuoselėto itališko dizaino gražuolį, kuri matei tik žurnaluose, o tada… į vairuotoją. Žvilgsnis pagautas. Taip jau tie tikrieji vietiniai mėgsta patraukti merginų dėmesį. Jei nusišypsai, seks iš paskos, bet neįkyriai.

Beje, Dubajuje nėra daug galimybių eiti (tad „kabinimas“ vyksta sankryžose). Pasivaikščioti žmonės eina palei jūrą arba po prekybos centrus, visur kitur – aštuonkojo tipo sankryžos, aveniu ir viadukai. Taigi iš to (o ne iš prabangos) galima suprasti, kad visuose namuose yra sporto salės.

Prieš kelis metus į Dubajų atsikraustę nauji pažįstami sako, kad praktiškai kiekvienas čia patiria Dubai Five, t. y. +5 kilogramus. Tada susipranta, kad natūraliai čia visko neišjudės ir… pradeda sportuoti. Sportuoja ten dauguma gyventojų: bėga, plaukia, pluša sporto salėse… Žinoma, tam čia yra visos sąlygos.

 

KARŠTIS KARŠTIS KARŠTIS

Geriausias laikas keliauti į Emyratus – vėlyvas ruduo ir žiema. Pavasarį čia pradeda kaisti, o vasarą lauke sutiksi nebent statybų darbuotojus, ir tai, greičiausiai, tik ryte arba vakare.

Viena Abu Dabyje sutikta filipinietė iliustravo karštį: „Kartą vasarą teko paėjėti iš vienos vietos į kitą per didžiulį karštį, tai mano iš ekologiškos gumos pagaminta rankinės rankena išsilydė ir… prilipo prie švarkelio. Iki šiol jos negaliu nuplėšti.“

Vis dėlto kadangi Dubajus, ir apskritai visi emyratai, yra gerokai pažengę, daugybė viešųjų erdvių, nekalbant apie namus ir biurus, yra pritaikytos nugalėti karštį. Tarkime, net lauko stotelėse yra įrengti šaltą orą pučiantys aparatai.

Tad sakoma, kad yra galimybė net nepajusti to slegiančio +50 karščio ir gyventi visavertį gyvenimą net vasarą. Žinoma, kaip pastebi vietiniai, patys turtingiausi Emyratų gyventojai visai vasarai išvyksta iš šalies į gerokai malonesnio klimato Europą ar JAV.

Bet kokiu atveju, žiemą, kai man ten teko lankytis, temperatūra JAE buvo labai maloni ir svyravo nuo 25 iki 30 laipsnių šilumos. Taip pat nebuvo daug tiesioginių saulės spindulių, nes žiemos metu dangų nusėja lengvi debesys.

 

SAUGUMO JAUSMAS LYDI VISUR

Keliaudama viena po JAE, jaučiausi labai saugiai. Ir ne tik jaučiausi, ten iš tiesų yra saugu. Gatvėse kas 200 m susmaigstytos kameros, virš galvos vis išgirsti praskrendantį kokį droną ar malūnsparnį. Be to, sakoma, kad JAE valdžia turi itin brangią veidų skenavimo sistemą ir, naudodamiesi kameromis, Emyratuose gali bet kada per kelias minutes sučiupti ieškomą žmogų.

Nors vietiniai ir pripažįsta, kad privatumo kartais ten trūksta, vis dėlto nenusakomas saugumo jausmas tokiuose megapoliuose kaip Dubajus ar Abu Dabis daro didžiulį įspūdį. Tiesa, ir atvykėliai iš skurdesnių kraštų taip gerbia tavo privatumą, jog vietoj to, kad nužiūrėtų šviesiaplaukę, dažniausiai tik mandagiai nuleidžia akis.

 

VIETA APSISTOTI: „RIXOS THE PALM DUBAI“

Viena geriausių vietų apsistoti Dubajuje, be abejonės, „Rixos The Palm Dubai“ viešbutis. Jis yra gerai daugeliui žinomoje palmėje: paskutiniame lapelyje paskutinis viešbutis su vaizdu į Dubajaus dangoraižių kumštį.

Žymioji palmė. Tai dirbtinė palmės formos sala, kurią supylė žmogus ir kurios dydis prilygsta 1000 futbolo aikščių! Ši palmė buvo supilta, kad praplėstų Dubajaus pakrantės perimetrą – juk nekilnojamasis turtas šalia paplūdimio kur kas paklausesnis! Taigi dauguma šios palmės šakų yra užpildytos VIP rezidencijomis ir kotedžais, o paskutinė palmės šaka, į kurią patenkama pervažiavus tunelį po jūra, nusagstyta prabangiausiais viešbučiais. Vienas jų – „Rixos The Palm Dubai“, kuris turi plačiausią priėjimą prie jūros. 

Be to, šis viešbutis yra pirmas ir kol kas vienintelis, siūlantis „Ultra-All-Inclusive“ atostogų paketą. Žinoma, daug pasako ir tai, kad tai yra turkų kapitalo viešbučių tinklas. O turkai jau tikrai moka pasirūpinti savo svečiais.

Viešbutyje yra visos standartinės paslaugos: baseinai, vaikų žaidimų miestelis, tinklinio, teniso aikštės, taip pat visos vandens pramogos (burlentės, kanojos ir t. t.), joga su vaizdu į megapolį, net 5 restoranai visiems skoniams, SPA centras, šviežių sulčių baras, saldumynų baras, ledų kioskelis ir pan.

Dauguma šių pramogų yra nemokamos ir įskaičiuotos į viešbučio kainą. Tai leidžia atsipalaiduoti ir mėgautis atostogomis, gėrintis šviesų nutvieksto Dubajaus panorama iš žymiosios palmės.

„World’s Leading Lifestyle Resort“ apdovanojimą gavęs „Rixos The Palm Dubai“
plečiasi ir 2017 metų antroje pusėje JAE atidarys dar vieną kompleksą – „Rixos Jumeirah
Beach“, kuris taip pat siūlys visas išskirtines paslaugas, „Ultra-All-Inclusive“ bei nepamirštamas patirtis savo klientams.

 

ABU DABIS

Jei Dubajus yra pramogų karalius ir galėtų būti prilyginamas Niujorkui (pridedant prie jo minėtą neišpasakytą saugumo jausmą), tai Abu Dabis yra šeimų megapolis.

Be to, Abu Dabis yra ne tik JAE sostinė, bet ir politinis bei finansinis centras. Kitaip tariant, čia yra susitelkę Emyratų valdžia ir pinigai.

Abu Dabyje galima pastebėti, kad čia mažiau į akis krentančios prabangos, tačiau sostinėje jos tikrai yra, tik galbūt ne taip atvirai visiems prieinamos. Be to, savo tvarka ir paslaugumu Abu Dabis nė kiek nenusileidžia Dubajui.

Žinoma, nuolat kylantys dangoraižiai, nuolat besiplečiančios miesto ribos, tokie iškilūs statiniai, kaip Šeicho Zaido Didžioji mečetė ar monumentinis Zahos Hadid kurtas tiltas, taip pat pavadintas Šeicho Zaido vardu, – tai tik keli, tačiau vieni ryškiausių, šio miesto atspalvių. Juos būtina aplankyti.

 

VIETA APSISTOTI: „JANNAH BURJ AL SARAB“

Tai dangoraižis-viešbutis, kuris reprezentuoja kilnų beduinų svetingumą. Ši vieta atspindi turtingą Abu Dabio paveldą ir tuo pačiu gauna daug dėmesio tarptautinėje arenoje. Čia apsistoja ir verslininkai, ir atostogautojai.

„Jannah Burj Al Sarab“ svečias yra pirmoje vietoje. Jį pasitinka karimai, kurie tampa nuolankiausiais tavo tarnais nuo pirmos iki paskutinės viešnagės minutės. Pamiršai kažką automobilyje? Jie paims ir atneš tau į kambarį. Nori valgyti kambaryje? Tuo irgi bus pasirūpinta. Žinoma, nekalbu apie tokias įprastas paslaugas, kaip lagaminų atnešimas, paslaugumas prie impression desk (liet. – viešbučio registratūra) ir pan.

Kitas dalykas, kuris yra išties populiarus visuose Emyratuose, taip pat ir šiame viešbutyje, – tai automobilių statymo paslauga (angl. valet parking). Privažiuoji prie durų, paduodi raktelius darbuotojui ir keliauji savo reikalais. Tai populiaru daugumoje viešbučių, prie kai kurių parduotuvių, restoranų, pasilinksminimų ir net paplūdimio klubų.

„Jannah Burj Al Sarab“ svečiai gali leisti laiką baseine ir sporto salėje ant dangoraižio stogo. Iš ten matoma Abu Dabio promenada palei jūrą – „Corniche“, kurią taip pat būtina aplankyti (galima pėsčiomis, bet smagiau – dviračiu).

Tiesa, nors šis viešbutis yra įsikūręs prie visą parą šviečiančių kitų įspūdingų dangoraižių, tai nė kiek neerzina. Jausmas ypatingas, nors absoliučiai neįprastas. Galbūt dėl to ir toks įdomus? Lyg Sofios Coppolos filme „Pasiklydę vertime“…

Kitas „Jannah Burj Al Sarab“ privalumas, kurio nederėtų praleisti, – šio viešbučio gyventojai turi nemokamą prieigą prie „Happiness Island“ – tai nuo miesto triukšmo leidžianti pailsėti sala-oazė su vaizdu į Abu Dabį.

Vos 10 minučių kateriu ir tu patenki į žemišką rojų, kuriame baltas smėlis, kabanos (pavėsinės, dažniausiai su lengvai krentančiomis užuolaidomis, kurios suteikia to taip JAE mėgstamo privatumo), žalia žolė ir bekraštis infinity baseinas. Išties, tai idealus būdas būnant megapolyje per keliolika minučių pasiekti ir patirti tai, kas bent jau savo atmosfera kažkiek primena Maldyvus ar Seišelius.

 

 IRIS
Viešbučių pasiūlymų, renginių ir kitų laisvalaikio pramogų JAE galima rasti hotelandrest.com, kurį kuria viena žymiausių viešųjų ryšių ir medija agentūrų regione – „Iris Media“. Tai viena sparčiausiai augančių medija kompanijų Abu Dabyje, kurios komandoje dirba specialistai, kaip jau JAE įprasta, iš skirtingų kultūrų, apjungdami savo kūrybiškumą, žinias, pasaulėžiūrą. Jie bendradarbiauja su daugybe korespondentų, žiniasklaidos atstovų visame pasaulyje, tame tarpe ir su „Small Planet“ skrydžių žurnalu. 

 

NAUJAS ATEITIES MIESTAS

Būnant Abu Dabyje, nevalia aplenkti ateities miesto – Masdaro. Tai nauja vieta dykumoje, kur naudojama tik saulės energija ir kiti atsinaujinantys energijos šaltiniai. Masdaras – CO2 neutralus ir be atliekų miestas.

Pasistatęs automobilį milžiniškoje stovėjimo aikštelėje, sėdi į PRT (angl. personal rapid transit), t. y. automobilį be vairuotojo, važiuojantį specialiai atskirtais keliais ir visiškai draugišką aplinkai. Galiausiai atsiduri ateities mieste, kuris šiuo metu labiau primena mokslinį miestelį.

Jis sukurtas taip sumaniai, kad net esant vidury dykumos, miesto viduje išlaikoma bent 15–20 laipsnių mažesnė temperatūra nei už jo ribų. Be sumanių sprendimų čia viskas yra draugiška aplinkai, taigi ne veltui čia įsikūrusi ir Pasaulinė atsinaujinančios energijos agentūra – IRENA.

Šiuo metu Masdare daugiausia gyvena studentai, kurie dirba prie didžiulių pasaulinių projektų, susijusių su atsinaujinančia energija ir kitais aplinkai draugiškais produktais. Tačiau planas toks, kad artimoje ateityje čia įsikurs apie 50 000 žmonių, ir tam jau statomos parduodamos rezidencijos.

Masdare atrodo, kad patekai į ateitį – švara, ramybė, susikaupimas, inovacijos ir didžiausios ambicijos lengvai apsuka galvą. Čia sutikau Dominyką, kuris rūpinasi šio miesto viešaisiais ryšiais. Įspūdinga ir džiugu, kai surandi lietuvius tokioje aplinkoje.

OUTRO. Apie JAE galima būtų kalbėti labai daug, nes ten nuolat vyksta patys ambicingiausi projektai. Vienas tokių – EXPO 2020. Teko pamatyti maketą, kaip atrodys šis pasaulinis įvykis Dubajuje. Trūksta žodžių. Neabejotinai tai bus vienas didžiausių šou žemėje. Planuojama, kad 180 tautų sujungsiantį EXPO 2020 projektą aplankys apie 25 mln. žmonių.

Skeptikai pasakytų, kad čia viskas dirbtina. Vis dėlto aš ten radau kai ką labai tikro – galvą apsukantį kultūrų mišinį, kuris kartu daro jei ne stebuklus, tai inovacinius proveržius. Tai įspūdis visam gyvenimui ir motyvacija nesustoti ties svajonėmis – reikia turėti tikslų, juos įgyvendinti ir, svarbiausia, nepamiršti, kad šiame pasaulyje yra tiek dalykų, kuriuos verta patirti.